Bal ve Balın Yararları

    Bal gerek içinde barındırdığı vitaminler ve minerallerle gerek yapısal özellikleri sebebiyle  insanlar için gerçekten de tam bir şifa niteliğindedir.

    İçinde  kalsiyum,potasyum,magnezyum,sodyum klorür,kükürt,demir ve fosfor gibi mineraller glikoz ,frutoz gibi şekerler B1;B2,B3,B5,B6 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra içinde az miktarda çinko ,bakır, iyot da vardır.Hiç kuşkusuz balın içindeki tüm bu besinler insan sağlığı açısından son derce önemli ve faydalıdır.Ayrıca B2,B6,H;C;K vitaminleri,folikasit,pantotenik asit, içerir.Balın kalitesi alındığı bitkiye göre değişir.

 FAYDALARI:

1-Mideye kuvvet verir. Mide deki fazlalıkları dışarı atar.Sindirimi kolaylaştırır.Sindirim organlarının düzenli çalışmasını sağlar.Hazmı gerektirmediği için kolayca kana geçer.Baldaki şeker emilimi en kolay olan şekerdir.

2-Kabızlık vakıalarında sıcak bal.ishalde ise soğuk bal şerbeti çok faydalıdır.Bal şerbeti karın ağrısını giderir.

3-Kansızlığı ve zaafı giderir. Hastalıktan yeni kalkmışlara kuvvet verir.

4-Şerbeti içilirse damarları açar. Kalp adalesine faaliyet ve zindelik verir.Kalp hastalıklarına faydalıdır.

5-Romatizmal hastalıklarda haricen kullanmak hastayı kısa sürede iyileştirir.Romatizmalı yeri arıya sokturmak faydalıdır.Hafif ateşte ısıtılmış bal mumu ağrıyan bölgeye sarılırsa 2-3 saat sonra ağrılı iltihabın geçtiği görülür.

6-Alerjik vakıalarda özellikle bahar alerjisine yakalanan kişiler hangi koku ve tozun kendilerinde alerji yaptığı bilir veya bulursa o çiçek balını ya da şerbetini yerlerse alerjiyi giderir.

7-Bal ısıtılıp buharı burna çekildiğinde hastanın ağrı ve sızısı birkaç dakika içerisinde dinmeye başlar.

8-Özellikle yüksek tansiyonu düşürücü özelliğe sahiptir. Bir gün de bir yemek kaşığından fazla yenmesi gerekir.

9-İhtiva ettiği A,B,C ve diğer vitaminler ve mineraller insana zindelik verir, zekanın açılmasında  bal,ceviz,fıstık,yenmesi iyi gelir.

10-İştahı açar.Bir su bardağı ılık suya bir tatlı kaşığı süzme bal ve çay kasığı ile çörek otu karıştırılıp günde bir kere içilir.

11-Diğer tatlı ve meyvelerin zıddı bal dişleri ve diş etlerini temizleyip parlatan bir macundur. Diş ve diş etlerini mikroplardan korur.

12-Balgamı keser vücudun pis rutubetini giderir. Karaciğer ve göğsü temizler.Bal şerbetini hem tatlı hem soğuk olması sağlığın koruması açısından çok faydalıdır.

13-Karaciğer ve kalp soğuk ve tatlı gıdayı sever.

14-Nar suyuna karıştırılıp göze sürme gibi çekilirse gözün keskin görmesini sağlar.

15-İdrar söktürür.Mesane yollarını temizler.İdrar yolu iltihaplarında;750 gr .bal 450gr.turp tohumu karıştırılıp yenir

16-Bal yatağını ıslatan çocuklar için faydalıdır. Çocukların ishalinde; gül çiçeği yaprağı ile karıştırılıp çay gibi kaynatılıp içilir.

17-Bal limonla veya sütle içilirse nezle için çok faydalıdır. Boğaz iltihaplarında (Farenjit-Anjin) bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı bal konup karıştırılır,ılık ılık gargara yapılır.

18-Bal gül ile karıştırılıp sabah akşam yenilirse vereme faydalıdır.

19-Zatülcenp’te(Akciğer zarları arasına su toplanması)iyi gelir.

20-Bal zeytin yağı ile karıştırılıp yanan yere sürülürse acı sızı çekilmez yanık kısa sürede iyileşir yanık izi kalmaz.

21-Bal vücut da varis ve varis yaralarına masaj yapılarak sürülürse çok faydalıdır.

22-Balla salatalık rendelenerek yenirse kanı temizler, sarılığı giderir.

23-Bal mumundan bir miktar alınıp balla birlikte birkaç gün ağızda sakız gibi çiğnenirse burun tıkanıklığı ve bundan dolayı terlemeyi giderir.

Yukarıda saydığımız faydalar elde edilebilmesi için uzun süre kullanılmalıdır.

 

news Yeni ürün ve ürün kampanyalarından haberdar olmak için mail listemize katılın.Görüş ve istekleriniz için
E-Posta*:
Mesajınız*: